06-12-2018 07:50 info@semrehberi.com
Takip Edin:
Yeni Başlayanlar İçin SEO

Yeni Başlayanlar İçin SEO

Sponsor Bağlantı
468 Banner

Bir başlangıç ​​perspektifinden baktığımızda, bilindik seo hizmeti markalarının arama motoru sıralamalarını tıkaması, biraz üstesinden gelinemeyecek kadar zor görünebilir. Sonuçta bu şahıslar, firmalar, şirketler yıllarca SEO eğilimlerini takip etmekteler, Arama Motoru Sonuç Sayfalarının ilk sayfasına hakim olmaya çalışıyorlar ve herhangi bir rekabeti engelliyorlar.

Bütün bunlara karşı yeni bir başlangıç ​​şansı var mı ?
Seo firmaları arama motoru optimizasyonunun bazı öğelerinden bir avantajı olabileceği doğruysa da, trafiği artırmak ve güçlü ve sürdürülebilir bir SEO kampanyası oluşturmak için hala yeni bir iş için birçok fırsat bulunmaktadır.

Yeniden başlamak için bazı yararlar bile var. Akılda SEO ilkeleri ile sıfırdan web sitenizi oluşturursanız, başarabileceklerinize şaşırabilirsiniz. Bir SEO kampanyasına başlamak için büyük bir bütçenizin olması gerekmez. Bununla birlikte, biraz zaman ve özveri gerekir.

İlk Önceliğiniz SEO Beklentileriniz ve Algılarınız

Muhtemelen SEO hakkında çok şey duymuş olmalısınız. Bunlardan bazıları doğru olabilir. Bunların çok fazlası, yıllar boyu süregelen yanlış anlamalardır.

“SEO” terimini duyduğunuzda, arama motorlarını oynamak anlamına gelen “scammy” taktiklerini hemen düşünüyor musunuz?

Veya arama motorlarını güçlendiren algoritmaları ve bu algoritmaların “kalite” web sitesi olarak gördüklerini nasıl tanımladıklarını düşünüyor musunuz?

SEO’nun sıralamalarda veya sıralamalardan kaynaklandığını mı düşünüyorsunuz yoksa başarınızı ölçmek için daha iyi, daha etkili yolları var mı?

Arama motorları web sitenizi yargılamak ve kategorize etmek için bir algoritmaya dayandığı sürece, SEO yıllar geçtikçe çok şey değiştirdi ve SEO’nun ölümünü ilan eden tüm tıklama yem makalelerine rağmen, en iyi uygulamaların bir numarası olacak Sitenizi bu gereksinimlerle uyumlu hale getirin.

Hakkında duyduğunuz “scammy” firmalar sıralamaya çok fazla odaklanıyor. Belli sayıda anahtar kelime için bir numaralı sıralama vaat ediyorlar, ancak sizi oraya nasıl getireceğini gerçekten belirtmek istemiyorlar.

Bu Google’ın takdir etmediği bir şey ve muhtemelen Google’ı sizde kızdırmak istemiyorsunuz. Sıralamalar hala kesinlikle önemlidir, ancak trafik ve dönüşümün önemi daha fazladır.

İşte birinci yapmanız gereken;

Sıralamaları düzeltmeye uğraşmayın. Bunun yerine trafik ve gelir artışı sabitleyin. Bunlar sizi iş dünyasında tutacak metriklerdir. Aslında, dönüşüm sağlamayan ve trafik göndermeyen anahtar kelimeler için en üst sırada yer alıyorsanız, o zaman çok yararsız SEO’ya zaman ve para harcadınız demektir.

Araştırma, Araştırma, Araştırma

Herhangi bir optimizasyon uygulamasına başlamadan önce, biraz araştırma yapmanız ve planınızın aslında sizin endüstriye ve çevrenizdekilere uygun olduğundan emin olun.

Rekabet için Araştırmalar

 • İdeal anahtar kelimeleriniz için arama sonuçlarını inceleyin.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimelere genişletin ve bu terimler için kimin sıralandığını görün. Bunlar daha nitelikli trafik çekmektedirler.
 • Anahtar kelimeler topladıktan ve aramaları yaptıktan sonra, en iyi 30 ila 50 sonuç için URL’leri ve alan adlarını toplayın.
 • Bir dizi anahtar kelime için sıralamalarda en fazla gösterilen alanların hangileri olduğunu belirleyin.
 • Bu şirketlerin gerçekten sizin rekabet edebilecekleriniz olup olmadığını kendinize sorun.

Bu araştırma aşaması bir rakip listesi ile bitmiyor. Şimdi doğru yaptıklarınızı ve neyi yanlış yaptıklarınızı not etmelisiniz. Sitelerinin büyüklüğünden backlink sayısına ve anahtar kelimeleri kullanma biçimine kadar her şeyin bir listesini yapın. Neyi taklit edebileceğinizi ve neyi aşabileceğinizi belirleyin.

Anahtar Kelime Araştırması için

 • Analytics’i kullanarak mevcut anahtar kelime performansınızı belirleyin (bu bugünlerde daha zor, ancak yine de mümkün).
 • İyi performans gösteren sayfaları bulun ve en fazla dönüşüm elde edin ve burada hangi anahtar kelimelerin trafik gönderdiğini belirleyin.
 • Anahtar kelime listenizi oluşturmaya başlayın ve arama hacmini belirleyin. Bunu, Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı gibi araçlarla yapılabilirsiniz.
 • Listenizi genişletin. Yapabildiğiniz kadar inşa edin. Daha sonra odaklayabilirsiniz.
 • Tüketici davranışıyla ilgili belirgin anahtar kelimeleri tanımlayın. Bu, müşterinin satın almaya hazır olduğunu ve hangilerinin yalnızca bilgi aramak istediklerini belirten arama türlerini söyleyecektir.
 • Dönüşüm olasılığı daha yüksek olan anahtar kelimeler için bu sayfaları optimize edin.

Katkı Sağlayan İçeriği Sunun

İçerik oluşturmanın ister web sayfaları, ister e-ticaret ürün sayfaları, isterse de blog yayınları olsun, arama motorlarına bu arama için doğru web sitesi olduğunuzu göstermek için doğru yerde doğru sayıda anahtar kelimeyi sunmalısınız.

Google, bugünlerde anahtar kelimelerden daha akıllı. Aslında o kadar akıllı ki ziyaretçilerin aradığı değeri, ne zaman sağladığınızı belirleyebilir. Bir sonraki adım, doğru anahtar kelimeleri belirledikten sonra, müşterileriniz için gerçek değer sağlayan bu konuların etrafında yüksek kaliteli içerik üretmeye başlamaktır.

Bunu yapmanın en basit yolu düzenli olarak güncellenen bir blog’dur. Daha da önemlisi, firmanızda veya şirketinizdeki uzmanlar blog yazabilirler.

Bir editör takvimi oluşturarak ve içeriğinizi kitlenize yayınlamaya ve tanıtmaya başlayabilirsiniz. Ücretsiz olarak verdiğiniz bilgilerin önemli olduğunu ve doğru kararları vermelerine yardımcı olabileceğini açıkça belirtin.

Bu içeriği oluştururken anahtar kelimelerinizi aklınızda tutun. Önemli konulara değinecek yardımcı olacak kılavuz yazıların olması gerekir.

Teknik Yönleri Doğru Olarak Alın

Web sitenizin somunları ve cıvatalarının en iyi uygulamalara uygun olduğundan emin olmak için deneyimli bir SEO uzmanı olmanız gerekmez. Bir başlangıç ​​olarak, en azından aşağıdaki unsurların tam olarak optimize edilmiş olduğundan emin olmalısınız. Teknik seo.png

 • Başlık etiketleri : Bu etiketler, sıralamalarınız üzerinde hâlâ bir etkiye sahip olduğundan, doğru anahtar kelimeyi eklediğinizden emin olmalısınız. Her tek başlık etiketini benzersiz yapmayı unutmayın.
 • Meta açıklamaları : Bu açıklamaların yıllardaki sıralamada doğrudan etkisi yoktur. Bununla birlikte, birisinin bağlantısını tıklamasına veya tıklanmasına büyük bir etkisi vardır. Bu fırsatı kullanarak bir araştırmacıya tıklamayı sağlayan benzersiz açıklamalar oluşturun.
 • Başlıklar : İçeriğinizin her yanındaki başlıklar, sayfanın okunmasını ve ayrıştırılması daha kolay olmasını sağlar. Bu sayede istedikleri bilgileri bulmalarına yardımcı olurlar ve arama motorları sayfanın ne olduğunu anlar.
 • İç bağlantılar : Web sitenizdeki değerli sayfalara bağlanmanız gerekir. Bununla birlikte, bir anahtar kelimenin her örneğini belli bir sayfaya linklemeniz. İç bağlantıları düşünmenin en iyi yolu, o anda sayfayı terk eden bir okuyucu ile gerçekten iyi olup olamayacağınıza karar vermektir. Değilse, oraya bir bağlantı atmayın.
 • Site haritaları : XML site haritaları, site organizasyonunun kritik bir parçasıdır. Üzerinde tüm sayfalarınız olan bir site haritası oluşturmanıza yardımcı olabilecek birkaç araç bulunmaktadır. Ardından, arama motorunun sitenizi düzgün şekilde tarayıp dizine ekleyebilmesi için Google Web Yöneticisi Merkezi’ne gönderebilirsiniz .
 • Alt etiketler : Bu, sıralamalarınızda doğrudan bir etkisi olmayabilen başka bir etikettir, ancak SEO’nun en iyi uygulamaları için kritik önem taşımaktadır. Alt etiketler, arama motorlarına resimleriniz hakkında her şeyi anlatan ve onları doğru bir şekilde dizine eklenmelerine yardımcı olan web sitesi öğeleridir . Her birinin benzersiz olduğundan ve görüntüyle alakalı olduğundan emin olun; yalnızca bir anahtar kelime kullanma girişiminde bulunmamalısınız.
 • Alt alan adları : Bunlardan kaçının. Web sitenizi bölüm uğruna bölmek cazip olsa da (örneğin, blog.company.com üzerinde blogunuzu açarken ) Google, bunu iki ayrı öğe olarak okur. Alt klasörlere güvenmek daha iyidir (örneğin blogunuzu şu adrese açın: www.company.com/blog ). Bu, tüm içeriğinizin dizine eklenmesini kolaylaştırır ve tek bir web sitesine odaklamayı kolaylaştırır.

Site Dışı Optimizasyon

Bazı noktalarda, web sitenizin ötesine bakmaya başlamanız ve içeriğinizi tanıtmanın yeni yollarını bulmanız gerekir. Bağlantı kurma yıllar boyunca bazı önemli değişiklikler geçirdi, çünkü oyunu oynamak için o kadar çok şey duydunuz ki “gölgeli SEO şirketleri” budur.

Gerçek zamanlı penguen güncelleştirmesinden bu yana, Google şüpheli bağlantılar için sürekli dolandırıcılık etiketi yapıştırıyor. Bu nedenle, iyi bir başlangıç ​ olarak, en başından itibaren kaliteli bağlantılar için güçlü bir temel oluşturmanız gerekir. Şunları yapabilirsiniz:

 • Diğer web siteleriyle işbirliği yapmak
 • Kaliteli içerik yazma ve iş ortaklarınızdan yayınlamalarını isteme
 • Sosyal medya kanallarınızı düzenli olarak yayınlayın ve kaliteli içeriğe bağlanın
 • Bağlanabilir içerik oluşturun – doğal bağlantıları çekmektense genel bağlantıları çekmek her zaman daha iyidir.

Kaçınılması Gerekenler

Her ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken eski moda SEO’nun bazı unsurları vardır. Bunlardan kaçının

 • Yinelenen içerik – Her şey orijinal ve benzersiz olmalıdır.
 • Optimizasyonu abartmak – Anahtar kelimeleri içeriğinize doldurmak veya tüm bağlantlarınıza tam eşleşme bağlantı metni kullanarak Google’dan istenmeyen bir reaksiyon tetikler.
 • Arama botlarını engelleme – Google’ın belirli sayfaları indekslemesini engellemek için bazı nedenler vardır, yalnızca o sayfaları engellediğinden ve tüm sitenizden engellemediğinizden emin olun.
 • Spam sitesi bağlantıları kurma – Forum yorumları, blog yorumları, düşük kaliteli sitelere gönderilen düşük kaliteli makalelerin tonları, Google’a düşük kaliteli çabalar gibi görünüyor.

Başarı Ölçme

Artık anahtar kelime sıralamalarını ölçmekle ilgili değildir. Bunları SEO dünyasında öğrendik. Başarılı olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Doğrudan değer raporlama, işinize özgü kazançları ve başarıları tanımlama, daha fazla fırsatın bulunduğu alanları tanımlama ve Web Yöneticisi Araçları Verilerini ve Analytics verileri ile karşılaştırma gibi şeylere göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

 • Wpsem WordPress teması
 • Domain Yaşı Sorgulama Aracı
 • PHP SMTP site iletişim formu
Serkan OKTAY Hakkında
Serkan OKTAY 2005 yılı itibariyle web tasarım ve programlama konularını meslek edinerek 2009 yılından itibaren deneyimlerine Google arama motoru optimizasyonu (SEO) ve AdWords, Sosyal medya ve reklam danışmanlığı konularını katarak, bu konularda sertifika ve deneyim sahibi olmuştur. Günümüzde Sertifikalı interaktif reklam danışmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum Yaz

*

oogle+'da Takip Edin
 
acebook Sayfamız
En Popüler Konular
Son Tweet’ler