13-12-2018 16:15 info@semrehberi.com
Takip Edin:
SEO Hataları

SEO Hataları

Sponsor Bağlantı
468 Banner
SEOYanlış Anahtar Kelime Hedefleri

Bu hataları birçok kişi yapmaktadır, üstelik deneyimli SEO uzmanı olanlar bile. Genellikle kendi web siteleri için seçmiş oldukları anahtar kelimelere göre seo yaparlar, fakat kullanıcıların aradığı anahtar kelimeler sitede seçilen anahtar kelimelerden farklı olur. Öneri olarak Websitesi anahtar kelime önerme aracını kullanabilirsiniz.

Başlık Etiketi (title) Yoksayma

<title> Başlık etiketini boş bırakmak da yaygın görülen hatalı bir durumdur. Aslında bir anahtar kelimeyi koyabileceğiniz en iyi yer başlık etiketidir. Çünkü başlık etiketi arama sonuçlarında sayfa başlığı olarak görüntülenir.

Html alternatifi olmayan bir Flash Web sitesi

Flash içerik görselde çekici görünebilir, ama arama motoru botları tarafından içerik olarak algılanmazlar. Arama motoru botları (örümcekleri) flash sevmezler, bu yüzden siteniz indexlenmez ve arama sonuçlarında da görünmeyebilir.

Tutarlılık ve Bakım Eksikliği

Arama motorları sıralama algoritması değişiklikleri karşısında,  sitenizi başarılı bir sıralamada tutmasını istiyorsanız, algoritma ya uygun optimizasyon yapmalı ve sitenizin tutarlı olmasını sağlamalısınız. Bunun içinde SEO kriterlerinizi sürekli güncellemelisiniz.

Java Menüler

Arama motoru botları java içerikli sayfaları okuyabilir, menülerde java kullanabilirsiniz, fakat aşırı java kullanımı dezavantaj oluşturur. Eğer sitenizde Java menü var ve olmazsa olmaz diyorsanız, tüm linkleriniz taranabilir olacak şekilde bir site haritası (veya bir noscript etiketi koyarak ) inşaa etmelisiniz.

(Heading) Başlıkları İmaj Olarak Kullanma

Bir çok kişi başlıkları imajlardan oluşturur ve görselde daha güzel olduğunu düşünür. Evet siteniz için görsellik önemli ama H1, H2 vb. etiketleri ve menü bağlantıları SEO için çok önemlidir, bu başlıklar yerine imaj (resim) kullanmak SEO hatasıdır. Eğer H1, H2 etiketlerinin görselde çirkin göründüğünü düşünüyorsanız özel font kullanarak stil (örnek: style.css) dosyanızı düzenleyebilirsiniz.

Yoksayılan URL yapısı

Birçok kişi URL yapısının ne  kadar önemli olduğunu hafife alır. Dinamik sayfalarda hala anlamsız karışık harf ve rakamlardan oluşan URL yapısı görmekteyiz. Bu yüzden SEO uyumlu sayfa link yapısını kullanmak zorunda kalıyoruz, ama sadece URL’lerin seo ya uyumlu olması demek browser’da yazı veya kelime görünmesi değildir. Önemli olan sayfa içeriğinde kullandığınız ana anahtar kelimenizin sayfa adında da geçmesidir. anahtar kelimenize tezatlık oluşturan sayfa isimleri bir SEO hatasıdır.

Spam Backlink

Diğer sitelerden aldığınız backlinkler çok önemlidir, eğer link çiftlikleri, spam ve reklam amaçlı link veren yasaklı sitelerden backlink alıyor iseniz yanılgıya düşüyorsunuz. Aslında önemli olan link alma değil, önemli olan kaliteli backlink almaktır. Web sitenizin içeriğine uygun ve benzer sitelerden backlink almanız sizin için daha faydalı olacaktır.

İçerikteki Anahtar Kelime Eksikliği

Web sitenizde anahtar kelime odaklı içerik girmek ve anahtar kelimeleri uygun yerlerde kalın yazı şeklinde göstererek vurgu yapmak size SEO için +puan kazandıracaktır. Arama motoru botları kalın, italik ve alt çizgili kelimelere dikkat ederler ve önemserler ve bu sayede içeriğinizin indexlenmesi olasılığı daha yüksektir.

 

Benzer Yazılar

  • Siteler Arası Link Alışverişi
  • Wpsem WordPress teması
  • Online Pazarlama Teknikleri
Serkan OKTAY Hakkında
Serkan OKTAY 2005 yılı itibariyle web tasarım ve programlama konularını meslek edinerek 2009 yılından itibaren deneyimlerine Google arama motoru optimizasyonu (SEO) ve AdWords, Sosyal medya ve reklam danışmanlığı konularını katarak, bu konularda sertifika ve deneyim sahibi olmuştur. Günümüzde Sertifikalı interaktif reklam danışmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum Yaz

*

oogle+'da Takip Edin
 
acebook Sayfamız
En Popüler Konular
Son Tweet’ler