17-01-2019 10:11 info at semrehberi.com
Takip Edin:
Neden İstenmeyen İndexlerin Silinmesi Gerekir?

Neden İstenmeyen İndexlerin Silinmesi Gerekir?

Sponsor Bağlantı
Aliexpress TR

Arama motoru sonuçlarında bize ait görüntülenmesi istenmeyen sayfalar bulunabilir. Bunlar daha önce benzer bir şekilde yazılmış konular, güncelliğini yitirmiş ve günümüzde kullanımı devam etmeyen dolayısıyla faydası olmayacak konular, sitemizden silinmesine rağmen arama motorlarında hala görüntülenebilen konular, daha eni hali başka sayfa ile anlatılan konular, tedarikten kaldırılan ürünler gibi geniş bir yelpazede geçerliliğini yitirmiş sayfalara sahip olabiliriz. Kısacası arama motorlarının ve dolayısıyla ziyaretçilerin ulaşmasını engellemek üzere bazı sayfaların silinmesi gerekir.

 

Hangi Yöntemler ile İndeks Silinir ?

 Webmaster Araçları Yapılandırması: Webmaster araçları, arama motorlarının web site sahiplerine arama ve tarama durumları hakkında bilgilendirme ve düzenleme imkanı tanımaktadır.

Bu yazıda, Dünyaca en çok kullanılan arama motoru olan Google üzerinden anlatım yapılacaktır.

Web sitemizi Google Webmaster Araçlarına kayıt ettikten sonra, Site yapılandırma Bölümünde, Tarayıcı Erişimi bölümüne geçip Robots.txt oluşturun sekmesi ile sitemizin tüm içeriğinin Google arama sonuçlarından kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer tüm site içeriği yerine sitedeki tekil linklerin kaldırılmasını istiyorsanız, Tarayıcı Erişiminden URL’yi kaldır sekmesinden, kaldırmak istediğimiz URL’leri girip Google tarafından değerlendirilmesini istiyoruz.

Robots.txt Düzenlemesi: Webmaster araçları üzerinden Robots.txt dosyasını düzenleyerek tüm site içeriği üzerinde müdahale yapabiliyoruz. Ancak Robots.txt dosyasını elle düzenleyerek kaldırılmasını istediğiniz sayfa, dizin, kategori ve tüm site içeriğini arama motorlarından silebilirsiniz.

Tüm Siteyi Silmek için:

User-agent: *
Disallow: /

Sadece istenilen Sayfa, Dizin veya Kategori için:

User-agent: *
Disallow: / http://www.seobankasi.com/yanlis-url.html
Disallow: / http://www.seobankasi.com/yanlis-kategori/
Disallow: / http://www.seobankasi.com/?ref

Benzer Yazılar

  • Sem Terimleri
  • Seo Teknikleri Subdomain
  • Rakip Web Sitelerin Ziyaretçi Sayısını Öğrenme
Serkan OKTAY Hakkında
Serkan OKTAY 2005 yılı itibariyle web tasarım ve programlama konularını meslek edinerek 2009 yılından itibaren deneyimlerine Google arama motoru optimizasyonu (SEO) ve AdWords, Sosyal medya ve reklam danışmanlığı konularını katarak, bu konularda sertifika ve deneyim sahibi olmuştur. Günümüzde Sertifikalı interaktif reklam danışmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum Yaz

*

Sponsor Bağlantılar
SeM SeM
Aliexpress TR
oogle+'da Takip Edin
 
acebook Sayfamız
En Popüler Konular
Son Tweet’ler