06-12-2018 07:55 info@semrehberi.com
Takip Edin:
Google botları, ping atma ve indexlenme süreci

Google botları, ping atma ve indexlenme süreci

Sponsor Bağlantı
468 Banner

Seo uzmanlarının yaptığı işlerden biride ping atmaktır. Web site içeriğinde yaptığınız güncellemelerin google ve diğer arama motoru botları tarafından fark edilmesi ve indexlenmesi çok önemlidir. Bunun sonucunda web siteniz üst sıralara çıkacak ve  arama motorlarında sizinle ilgili daha fazla sonuç olacağı için ziyaretçi sayınız da artacaktır. İndexlenme (google bot veya diğer botların siteyi taraması) yeni sitelerde bir kaç gün ve hatta daha fazla bile sürebilirken, site belli ölçülere ulaştığında bu süre artık çok daha normal sürelerde olacaktır. Bu noktada google botlarını sitenize çağıracak, süreci hızlandıracak bir şeye ihtiyacınız var. Ping atın ki siteniz üzerinde yeni yapılan her ne varsa taransın, kayda alınsın.

Ne zaman ping atmalısınız ?

1) Web sitenizde güncelleme yaptıysanız, yeni bir kodlama yaptınız ve farklı bir görüntüye ve tasarıma çevirdiyseniz. Ping atmalısınız

2) Yeni bir içerik yazdıysanız ve bunu insanlarla paylaşmak istiyorsanız. Ping atmalısınız. Bu konuda çok titiz olmanızı tavsiye ederim şimdi bir içerik yazdınız diyelim ve beklemedesiniz. Bu süre içinde ne olabilir? Ya içeriğiniz normal süreçte index alır ve arama motorlarında görünmeye başlar ya da index (tarama) almadan önce kötü niyetli bir kişi sitenizdeki içeriği okur ve kopyalar. İndexlenmeyen (taranmayan) içeriğiniz için hiç bir hak iddia edemezsiniz. Bütün emeğiniz boşa gittiği gibi sizin içeriğinizi alan o kötü niyetli insanın o içeriği daha hızlı indexlendirmesi halinde sizin yazınız artık kopya içerik olur.

3) Sayfalarınıza backlink aldınız ve bu linklerin bir işe yaramasını istiyorsunuz. Hemen Ping atmalısınız. İndexlenmeyen (taranmayan) sayfalardaki backlinkler hiç bir işinize yaramaz.

Hangi Ping servislerini kullanmalısınız ?

pingomatic.com en güvenilir ping siteleri arasında yer almaktadır
Diğer bir kaç ping servisi olarak http://blogsearch.google.com.tr/ ping (google’ın kendi hizmetidir) ve http://pingoat.com/ adreslerinden güvenlir bir şekilde ping atabilirsiniz.

Ping konusunda dikkat etmeniz gereken durduk yere ping atmayın, sitenizde güncelleme yapmadan, yeni bir yazı eklemeden google ve diğer botları boşuna çağırmayın, durduk yere ban yemeyin, ping sitesi seçerken de çok dikkatli olun.

Benzer Yazılar

 • Facebook Hayran Sayfası Oluşturma
 • Hedef Sayfanızın Performansını Arttırın
 • Adwords Uzmanı
Serkan OKTAY Hakkında
Serkan OKTAY 2005 yılı itibariyle web tasarım ve programlama konularını meslek edinerek 2009 yılından itibaren deneyimlerine Google arama motoru optimizasyonu (SEO) ve AdWords, Sosyal medya ve reklam danışmanlığı konularını katarak, bu konularda sertifika ve deneyim sahibi olmuştur. Günümüzde Sertifikalı interaktif reklam danışmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

“Google botları, ping atma ve indexlenme süreci” için 3 Yorum

 • ebru dedi ki:

  Merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. ben bir kaç gün önce biraz bilinçsizce ping attım sanırım. Site daha bir buçuk aylık. her gün bir iki backlink aldım sitelerden. ve sonrasında aldığım backlinck sitelerindeki içerikleri pingledim. üç gün önce 250. sırada idim. bir sonraki gün 150 ye geldim. yükselerek devam ediyordum. siteye içerikler de girerek tabi. ama o geceden sonra su anda ilk 500 de yokum. acaba bunun sebebi bir gecede attığım pingler midir, yoksa arasıra google böyle şeyler yapıyormu. Bu arada bingte de yoktum önceleri su an 2. sayfadayım istediğim kelimede mesela. Yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

  • Serkan OKTAY dedi ki:

   Sayın ebru arkadaşım siz zaten kendiniz anlamışsınız ping atmanın püf noktalarını, bunun haricinde bazı etkenler olabilir. Düşüşte olmanız anormal görünüyor, yazıda da okumuş olmalısınız güvenli ping sitelerini tercih etmelisiniz bu 1. kural 2.kural bilinçsizce ping atmak sürekli google botlarını çağırıp aynı içeriği göstermek çok sakıncalı bi durum. Bunun dışında ise google’ın algoritmasında sürekli değişim ve güncellemeler oluyor, bu nedenden dolayı aşağılara inmişte olabilirsiniz. Bing’te üst sıralara çıkmanız her arama motoru farklı algoritmaya sahip olduğu içindir. Yeni bir site için özellikle ilk 3 ay aşırı SEO çalışması negatif bi sonuç almanıza neden olur. Size önerim web siteniz için ban kontrolu yapmanız ve bundan sonraki 3-5 aylık süreçte yüzeysel seo çalışmaları yaparak aşıraya kaçmamanızdır.

 • Ebru dedi ki:

  Bilgi için teşekkürler.

Yorum Yaz

*

oogle+'da Takip Edin
 
acebook Sayfamız
En Popüler Konular
Son Tweet’ler