13-12-2018 15:53 info@semrehberi.com
Takip Edin:
Google Arama Terimleri ve Detaylı Arama

Google Arama Terimleri ve Detaylı Arama

Sponsor Bağlantı
468 Banner

Google’ ın gelişmiş detaylı arama taktiklerini internet kullanımı ve aradığınız bulma konusunda büyük bir nimet’tir.  Google sadece sitelere ulaşmak için kullanılacak kadar basit bir arama motoru değildir. Google ile aklınıza gelmeyecek kadar güçlü aramalar yapabilir. Hatta tabiri caizse nokta atışları yapabilirsiniz. Öyle detaylı aramalar yapabiliyorsunuz ki spamcılara ve gizli bilgi avcılarına gün doğduracak kadar. Şimdi bunları anlatan bir yazı yayınlayacağım. Bu yazıda, Google’ın marifetlerini daha iyi anlayabileceğiniz arama tekniklerine göz atacağız.

filetype: Dosya uzantılarına göre arama yapabileceğiniz bu komutla, arama kriterinizi içeren bilgilere ait dökümanlara ulaşabilirsiniz. Örneğin [filetype: pdf “SONY”] yazdığınızda, SONY kelimesinin geçtiği tüm pdf dosyasına ulaşabiliyoruz. Bulduğunuz belgeleri indirmeden önce “HTML olarak görüntüle” linkine tıklayarak, içeriğine gözatabilirsiniz. Filetype operatörünün diğer alternatifi de ext: operatörüdür (extension) ve aynı mantıkla çalışır.

allintitle: Bu komut, arama sorgularınızda yer alan kelimelerin tamamının, internet tarayıcısının başlık (title) çubuğunda yer almasını şart koşar. Örneğin, [allintitle:”Seo Uzmanı”] şeklindeki arama kriterinin sonucu olarak, web sayfasının title bilgisi üzerinde Seo Uzmanı kelimeleri geçen sayfalar listelenecektir.

intitle: “allintitle” komutundan farklı olarak, ilk arama kriterini başlık satırında arar ve diğer kelimeleri ise metin içerisinde kontrol edilir. Örnek: intitle:”AdWords Uzmanı

allinurl: Bu operatör, arama kriterine ait kelimeleri internet adres satırındaki (url) kelimeler içerisinde arar. Örnek: allinurl:”Seo Danışmanı

inurl: İlk arama kriterini adres satırında arar. Örnek: inurl:”Seo Danışmanı

cache: Listelenen web sayfalarına ait sunuculara ulaşılamadığı durumlarda, cache operatörünü kullanarak, ilgili sayfaya Google”ın daha önce indekslediği bilgiler üzerinden ulaşabilirsiniz.

site: Bu operatörü kullanarak, herhangi bir web sitesi içerisinde arama yapabilirsiniz. Örneğin [site:www.semrehberi.com Seo] kriterini girdiğinizde, Semrehberi web sitesi içerisinde “Seo” kelimesi geçen sayfalara ulaşabilirsiniz.

link:Bu komutu kullanarak herhangi bir web sitesine hangi sayfalardan link verildiğini öğrenebilirsiniz. Bu operatörler tek başlarına kullanılabildiği gibi, birarada da kullanılabilmektedir. Örnekler aşağıdadır.

intitle:Fiyat Listesi filetype: pdf
intitleVD Video filetype: pdf
intitle:mp3 “eye of the tiger”
site:edu intitle:science

Benzer Yazılar

  • Android Uygulamaları ve Mobil Cihaz Güvenliği
  • Google Adwords vs SEO
  • WordPress Seo Eklentisi
Serkan OKTAY Hakkında
Serkan OKTAY 2005 yılı itibariyle web tasarım ve programlama konularını meslek edinerek 2009 yılından itibaren deneyimlerine Google arama motoru optimizasyonu (SEO) ve AdWords, Sosyal medya ve reklam danışmanlığı konularını katarak, bu konularda sertifika ve deneyim sahibi olmuştur. Günümüzde Sertifikalı interaktif reklam danışmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

“Google Arama Terimleri ve Detaylı Arama” için 2 Yorum

Yorum Yaz

*

oogle+'da Takip Edin
 
acebook Sayfamız
En Popüler Konular
Son Tweet’ler