17-01-2019 10:12 info at semrehberi.com
Takip Edin:
Google Adwords vs SEO

Google Adwords vs SEO

Sponsor Bağlantı
Aliexpress TR

Arama motoru pazarlaması (SEM) yöntemi iki kanaldan oluşmaktadır.
PPC (Tıklama başına ödeme) ve SEO (Arama motoru optimizasyonu).
PPC ye örnek ülkemizde en çok tercih edilen Google Adwords Reklamlarıdır.

Her iki kanalda da, her iki yöntem içinde kaynak ayırmadan önce düşünmeniz gereken
avantajları ve dezavantajları vardır.

SEO’YA GÖRE GOOGLE ADWORDS REKLAM AVANTAJLARI

Minimal Etki : Çoğu sitede Adwords Reklamları (ücretli reklam) için tasarım veya düzen değişikliği yapmasına gerek yoktur. Seo sıklıkla site tasarımı değişiklikleri gerektirir ve bu değişiklikler önemli olabilir.

Anlık : Google Adwords de reklam kampanyanız başladıktan bir kaç dakika sonrasında sitenizde ziyaretçi trafiğini hemen görebilirsiniz. SEO ile ziyaretçi trafiğinin olması biraz zaman alabilir ve ulaşmaları için hiç bir garanti verilemez.

Performansı Ödeme : Adwords Reklamlarında sitenize trafiği aldığınızda ödeme yaparsınız, trafik almazsanız hiç bir ödeme yapılmaz. SEO, performansının garantisi olmaksızın büyük çaplı bir yatırım gerektirir. trafik ve görünürlük doğrudan SEO tarafından kontrol edilemez.

Hassas Anahtar Kelime Hedefleme : Çok farklı stratejik anahtar kelimeler kullanmanıza olanak tanır. Bu şekilde sıkı şekilde odaklanmış kampanyalar yürütmenize olanak tanır. SEO ile sayfalar geniş bir anahtar kelime terimleri yelpazesinde görünebilir ve bazen bu terimler kampanyanızla ilgisizdir.

Hassas İzleme ve Ayarları : Anlık hassas rakamlar olsun ve gerçek zamanlı olarak kampanyalarınızı ayarlayabilirsiniz. SEO için kampanyalar ayarlanabilir ancak zaman alıcıdır ve sonuçları aylarca görülemeyebilir.

Açılış Sayfası Kontrolü : Ziyaretçi trafiğinin hangi sayfalara girmesine karar verebilir ve kontrolünü sağlayabilirsiniz. Seo ile ziyaretçiler arama motorunun dizininde bulunan herhangi bir sayfaya varabilirler.

Bölge Hedefleme ve Kontrolü : Web sitenize hangi bölgelereden ziyaretçi almak istiyorsanız oraya yoğunlaşabilir ve çok ince detayda bölge hedeflemesi yaparsınız. SEO ile ülkeler veya bölgeler seçmedene kontrol sahibi olamazsınız.

Pozisyon Belirleme : Üst sıralarda olmak mı istiyorsunuz? Adwords Reklam ile bunu başarmanız çok basit. Seo, sıralamaya geldiğinde son derece rekabetçi anahtar kelimeler için sıralamada yeni siteler için nerdeyse imkansız olduğu açıktır.

Bütçe Kontrolü : Kampanyalarınızı ödemek istediğiniz bütçe kadar ve belirttiğiniz süre içerisinde ne kadar harcaması gerektiğini ayarlayabilir, durdurabilir veya yeniden başlatabilirsiniz. SEO büyük ölçüde bir maliyet gerektirir ve başlandıktan sonra kolayca kapatılmaz.

Zaman Kontrolü : Reklamlarınız ne zaman, hangi gün ve saatte görülmesini kontrol edebilirsiniz. SEO’da böyle bir kontrol olmamaktadır.

SEO’nun Avantajları

PPC’nin (Google Adwords Reklam) esnekliği göz önüne alındığında, neden insanlar SEO’ya yönelir ?
Bu iki şeye ayrılır: Tıklama başına maliyet ve Güven

SEO’da tıklama başı maliyeti sıfırdır. Tabii, ki bu SEO’nun ücretsiz olduğu anlamına gelmiyor. SEO yoğun zaman ve maliyet gerektirir. Ayrıca, backlink satın alma gibi üçüncü taraf maliyetlerini de içerebilir. Ancak iyi yürütülen bir SEO çalışmasının sürmekte olan maliyeti, özellikle de sıralamada iyi dereceler korunabilirse PPC’den düşük maliyete gelebilir.

SEO ile PPC (Google Adwords Reklam) Birlikte Kullanmanın Avantajları

En güçlü SEO stratejilerinin bazıları PPC ve SEO’yu harmanlarken, her iki sisteminde avantajlarından yararlanıyor.
PPC, SEO için ideal bir test zeminidir. Tipik olarak SEO, bir anahtar kelime döneminin bu terim için derecelendirmeye çalışmanın zamanı ve çabasına değer olup olmadığını tahmin eder. Belki de anahtar kelime terimi, tahmin edilen rakamların gösterdiği kadar trafik almıyor olabilir.

Bir SEO çalışmasını uygulamadan önce anahtar kelime koşullarında bir PPC kampanyasını yürüterek, SEO arama hacimlerinde daha doğru tahmin elde edebilir.
SEO’da arama motoru örümceklerinin lehine kopyanın nasıl değiştirildiğini görmek için açılış sayfalarında dilin ifadesini test edebilir.

Benzer şekilde, SEO, PPC kampanyalarına geri dönebilir. SEO geniş bir ağa yayınlandığı için, trafik verileri bazı kelimelere göre araştırma araçları olmayan karlı anahtar kelime kombinasyonlarını ortaya çıkarabilir.

Bir SEO stratejisi, zaman içinde biriken, birleştirilmiş stratejinin tıklama başına maliyetini azaltacaktır. Bir site pahalı terimler için iyi sıralama alırsa, o zaman bu şartlardan uzak olan PPC teklifini değiştirebilir ve diğer şartları kapsayan fonları kullanabilirsiniz.

Bu makale Semrehberi trafından yazılmış özgün makaledir, izinsiz kopyalanması yasaktır.

Benzer Yazılar

  • Rakip Web Sitelerin Ziyaretçi Sayısını Öğrenme
  • Google Browser Size
  • Adwords Uzmanı
Serkan OKTAY Hakkında
Serkan OKTAY 2005 yılı itibariyle web tasarım ve programlama konularını meslek edinerek 2009 yılından itibaren deneyimlerine Google arama motoru optimizasyonu (SEO) ve AdWords, Sosyal medya ve reklam danışmanlığı konularını katarak, bu konularda sertifika ve deneyim sahibi olmuştur. Günümüzde Sertifikalı interaktif reklam danışmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum Yaz

*

Sponsor Bağlantılar
SeM SeM
Aliexpress TR
oogle+'da Takip Edin
 
acebook Sayfamız
En Popüler Konular
Son Tweet’ler