06-12-2018 07:57 info@semrehberi.com
Takip Edin:
Anchor Text

Anchor Text

Sponsor Bağlantı
468 Banner

Anchor Text Nedir?

Anchor Text NedirAnchor text, link verilen metinlerdir. Bir siteye hangi kelime üzerinden link verilmişse, o kelime anchor text olarak ifade edilir. Aynı zamanda anchor textin kullanımı SEO açısından büyük önem ifade eder. Anahtar kelimelerden ve onların türevlerinden link almak önemlidir. Bu da anchor text çeşitliliği oluşturur. Dolayısıyla anchor text seçimlerinde dikkatli davranılmalıdır. Yanlış kelimeler üzerinden verilen linklerin siteye zararı olur.

Anchor Text Çeşitliliği

Link alımlarında, sürekli tek kelime üzerinden link almak sitenin Bomb filtresine girmesine yol açabilir. Seo kelimesinin yanı sıra Seo Nedir, Seo dersleri, Seo Danışmanlığı gibi anahtar kelime türevlerinden de link almak gerekir. Anahtar kelime türevleri için Google Adwords Tool veya Google İnsights kullanılmalıdır.

Backlinklerdeki anchor text oranı önemli kelimelere daha fazla olmak kaydıyla, kelimenin önemi azaldıkça daha az alınacak şekilde gerçekleşmelidir. Ancak bu çeşitliliği sağlamak adına çok farklı sayıda kelimeleri kullanmak gereklidir.

Anchor Text içinde site ismini de kullanmaya özen gösterin. Örneğin bir forumda yaptığınız paylaşımda anahtar  kelimenizle link vermek yerine site ismiyle link verin. Bu şekilde kullanılan anchor textler, Google tarafından SEO amacı güdülmeden sitenin referans gösterildiğini düşündürür. Bu sebeple bu sitenin faydalı bir paylaşım yapıldığı kanısına varılır. Çünkü site sahibi sitesini her fırsatta SEO yapacak şekilde anahtar kelimesine link vererek ekler, site ile ilişkisi olmayan ve site sahibinden bağımsız olarak siteye link veren kişiler de genellikle site urlsine link verdiği için sitenin yararlı ve topluma hizmet eden bir site olduğunu gösterir. Bu durum da Google’n gözüne girmek için oldukça etkilidir.

Benzer Yazılar

  • Adwords Uzmanı
  • SEO Hataları
  • Anchor Text
Serkan OKTAY Hakkında
Serkan OKTAY 2005 yılı itibariyle web tasarım ve programlama konularını meslek edinerek 2009 yılından itibaren deneyimlerine Google arama motoru optimizasyonu (SEO) ve AdWords, Sosyal medya ve reklam danışmanlığı konularını katarak, bu konularda sertifika ve deneyim sahibi olmuştur. Günümüzde Sertifikalı interaktif reklam danışmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

“Anchor Text” için 2 Yorum

Yorum Yaz

*

oogle+'da Takip Edin
 
acebook Sayfamız
En Popüler Konular
Son Tweet’ler