13-12-2018 16:57 info@semrehberi.com
Takip Edin:
Sem Terimleri

Sem Terimleri

Sponsor Bağlantı
468 Banner

İnternet Reklamcılığı terimleri

İnternet reklamcılığı konusunda yararlı makaleler yayınlayan www.internetreklamrehberi.com dan internet reklamcılığında karşılaşacağınız terimler ve açıklamaları

İnternet Reklamcılığı dahilinde sık kullanılan terimler ve açıklamaları, örnekli olarak aşağıda listelenmektedir:

Genel Terimler
İnternet Reklam Maliyetleri
Arama Motoru Pazarlama / Optimizasyon
Google Analytics
Sosyal Medya Pazarlama / Optimizasyon

Genel Terimler

Zenginleştirilmiş Medya Uygulamaları ( Rich media ads )
Neredeyse tüm internet reklam kampanyalarında kullanılan Zenginleştirilmiş Medya Uygulamaları terimi, yüksek kaliteli animasyon, duraksız ses ve video, oyunlar, formlar gibi banner ve benzeri reklam uygulamalarına denmektedir. Başlarda Java, Javascript, Flash, Shockwave ve DHTML’le yapılan Zenginleştirilmiş Medya Uygulamaları’nın bugün neredeyse tamamı Flash’la yapılmaktadır.

Tıklanma ( Click Through )
Tıklanma; herhangi bir internet reklamının kullanıcılar tarafından tıklanmasına denir. Kullanıcı, reklama tıkladığında başka bir web sayfasına yönlendirilir. Kullanıcı, her reklama tıkladığında tıkladığı reklam için 1 unite tıklanma kaydedilir.

Görüntülenme ( Impression )
Görüntülenme; herhangi bir internet reklamının kullanıcılar tarafından görüntülenmesine denir. Kullanıcı, her yeni sayfa açtığında, görüntülediği reklam için 1 ünite görüntülenme kaydedilir.

Tıklanma Oranı ( CTR : Click Through Rate )
Tıklanma oranı; internet reklamını tıklayan kullanıcıların, görüntüleyen kullanıcılara oranıdır. Toplam tıklanma bölü (/) toplam görüntülenme şeklinde hesaplanır.

Örneğin;
Bir banner reklamını 1.000.000 kişi görüntülediyse fakat sadece 100.000 kişi tıkladıysa, banner’ın “Tıklanma oranı” %10′dur.

100.000 / 1.000.000 = 0.1 = %10

Dönüşüm ( Conversion )
Dönüşüm; herhangi bir internet reklamı aracılığıyla ( Banner, akıllı linkler, arama motoru reklamları vb. ) reklamverenin sitesine gelen ziyaretçinin, reklamveren tarafından belirlenen aktiviteyi gerçekleştirmesine denir. Bu aktivite; site üyeliği, bülten aboneliği, satın alma vb. aktiviteler olabilir.

Dönüşüm Oranı ( Conversion Rate )
Dönüşüm oranı; reklamveren tarafından önceden belirlenen aktiviteyi gerçekleştiren ziyaretçilerin, dış reklama tıklayarak siteye gelen tüm ziyaretçilere yüzdesel oranıdır. Toplam dönüşüm bölü (/) toplam ziyaretçi şeklinde hesaplanır.

Örneğin;
Reklamveren tarafından, dönüşümün “site üyeliği” olarak tanımlandığını farzedelim. Bir banner reklamına tıklayarak 1.000.000 kişi siteyi ziyaret etti fakat sadece 100.000 kişi üye olduysa, bu banner’ın “Dönüşüm oranı” %10′dur.

100.000 / 1.000.000 = 0.1 = %10

Tüm Network Üzeri Yayın ( RON : Run Of Network )
Banner veya benzeri internet reklam formatlarının; web sitesi veya sayfa hedeflemesi yapılmadan, belirlenen bir web siteleri ağının, tüm site ve sayfalarında yayınlanması demektir.

Tüm Site Üzeri Yayın ( ROS : Run Of Site )
Banner veya benzeri internet reklam formatlarının; sayfa hedeflemesi yapılmadan, belirlenen bir web sitesinin tüm sayfalarında yayınlanması demektir.

Reklam Sunucusu ( Adserver )
Reklam sunucusu, banner’ların yayınlanacakları web sitesindeki önceden belirlenmiş alana yerleştirilmelerini, görüntülenme ve tıklanma gibi analitik bilgilerin takibini sağlayan kullanıcı arayüzüne sahip sunucudur.

İnternet Reklam Maliyetleri Terimleri

Görüntülenme Başına Maliyet ( CPM : Cost Per Mile -Thousand Impressions- )
Reklamverenin, görüntülenme başına ödeme yaptığı sistemdir. İnternet reklamı , kullanıcılar tarafından 1000 kez görüntülendiğinde, bu 1 ünite olarak sayılır ve reklam bu ünite üzerinden fiyatlandırılır.

Tıklanma Başına Maliyet ( CPC : Cost Per Click )
Reklamverenin, tıklanma başına ödeme yaptığı sistemdir. Bir site üzerinde bulunan reklam formatlarına her tıklandığında yapılan ücretlendirmedir. Tıklanma başına maliyet, web sitesi ziyaretçi sayısı, reklamın görüntülenme oranı vb. üzerine belirlenmez.

Aksiyon Başına Maliyet ( CPL : Cost per Lead / CPA: Cost per Action > Her ikisi de aynıdır )
Kullanıcının, internet reklamına tıklayarak siteye geldiğinde reklamveren tarafından tanımlanmış aktiviteyi gerçekleştirmesinde alınan ücrettir. Bu aktiviteler, e-bülten aboneliği, site üyeliği vb. kullanıcının siteye belirli bir bilgiyi kayıt etmesinden oluşur. Satın alma, para transferleri gibi işlemler bu maliyet türüne dahil değildir.

Satın Alma Başına Maliyet ( CPA : Cost Per Acqusition )
Kullanıcının, internet reklamına tıklayarak siteye geldiğinde reklamveren tarafından tanımlanmış “satın almayı” gerçekleştirmesinde alınan ücrettir. Satın alma, para transferleri gibi işlemler bu maliyet türüne dahildir.

Arama Motoru Pazarlama / Optimizasyon Terimleri

Arama Motoru Pazarlama ( SEM : Search Engine Marketing )
“Arama motoru pazarlama”; Google vb. arama motorları sonuç sayfaları üzerinde ,açık arttırma sistemiyle “anahtar kelimeler” seçerek, ücretli reklam verme uygulamasıdır. Amacı, web sitenize arama motorlarından ziyaretçi çekerek, hizmet ve ürünlerizi pazarlamaktır. Arama motoru pazarlamanın en önemli aracı, Google’ın sundugu AdWords programıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO: Search Engine Optimization )
“Arama motoru optimizasyonu”; arama motorlarında ücretsiz / doğal sıralanma listelerinde üst sıralarda yer alabilmek için yapılan optimizasyon çalışmasıdır. Arama Motoru Optimizasyonu, pek çok yöntemden oluşur ve temel olarak web sitenizi optimize ettiğiniz anahtar sözcüklerle arama motorunun organik sonuçlarında üst sıralara taşıma tekniğidir.

Arama Motoru Dostu Web Sitesi ( Search Engine Friendly Website )
Arama motorlarının yazılımları tarafından kolaylıkla kaydedilen ( indekslenebilen ) web sitelerine “Arama Motoru Dostu Web Sitesi” denir. Arama Motoru Dostu site tasarım ve uyguylaması hayli geniş çaplı ve profesyonel deneyim gerektiren bir uygulamadır.

Google Analytics Terimleri

Google Analytics
Google Analytics, web siteleri ile ilgili istatistiksel bilgilere hızlı ve kolayca ulaşımı sağlayan web site performans analiz yazılımıdır. Ayrıca, reklam kampanyalarının raporlarında gösterim ve tıklama dışında çok detaylı raporlara Google Analytics kullanarak ulaşabilmek mümkündür.

Google Analytics’in getirdiği avantajlardan bazıları, aşağıda tanımlanan istatistiklere kolayca ulaşım sağlamasıdır:

Tekil Ziyaretçiler ( Unique visitors )
Web sitesine bir veya daha fazla ziyarette bulunan her bir “gerçek kullanıcı” sayısıdır. Siteyi ziyaret eden her bir IP adresi bir tekil ziyaretçi sayılır.

Sayfa Görüntülenme ( Page Views )
Web sitesi sayfalarının belirli bir zaman aralığında toplam görüntülenme sayısıdır.

Averaj Sayfa Görüntülenme ( Pages Per Visit )
Her bir tekil ziyaretçinin, web sitesinde görüntülediği toplam sayfa adedine göre, bir ziyaretçinin sitede ortalama kaç sayfa gezdiğinin sayısıdır.

Sosyal Medya Pazarlama / Optimizasyon Terimleri

Sosyal Medya Pazarlama ( SMM : Social Media Marketing )
“Sosyal Medya Pazarlama”, Facebook, Twitter, Myspace vb. sosyal medyalar üzerinde uygulanan ve sitenize ziyaretçi çekmek icin yapılan pazarlama çalışmalarıdır. Sosyal medya pazarlamanın amacı, hedef kitleyle iletişim kurmak, geri dönüş almak, marka bilinirliğini arttırmak, hedef kitleyi ve rakipleri takip etmek, gündem yaratmak, konuşulmak, network oluşturmak, katılımı teşvik etmek, müşteri ilişkilerini geliştirmek, destek vermek, pazarlama maliyetleri düşürmek ve satışları arttırmak olarak açıklanabilir.

Sosyal Medya Optimizasyon ( SMO : Social Media Optimization )
“Sosyal Medya Optimizasyonu” bir web sitesinin optimize edilerek ihtiva ettiği bilgilerin ve içeriği sosyal medya mecralarına ve kullanıcılarınca çevrimiçi topluluklara kolayca yayılmasını sağlamak işlemidir. Siteniz üzerinde gerçekleştirdiğiniz ve sosyal medya üzerinden size trafik sağlayacak işlemler olarak “Sosyal Medya Optimizasyonu” olarak tanımlanabilir. SMO’nun en basit örneği bugün internette hemen her sitede görülen “paylaş” vb. simgeleridir.

Kaynak:www.internetreklamrehberi.com

Semrehberi

Benzer Yazılar

  • Adwords Uzmanı
  • Google Reklam ve AdWords Reklamları
  • Domain Yaşı Sorgulama Aracı
Serkan OKTAY Hakkında
Serkan OKTAY 2005 yılı itibariyle web tasarım ve programlama konularını meslek edinerek 2009 yılından itibaren deneyimlerine Google arama motoru optimizasyonu (SEO) ve AdWords, Sosyal medya ve reklam danışmanlığı konularını katarak, bu konularda sertifika ve deneyim sahibi olmuştur. Günümüzde Sertifikalı interaktif reklam danışmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum Yaz

*

oogle+'da Takip Edin
 
acebook Sayfamız
En Popüler Konular
Son Tweet’ler