Semrehberi İnternet Reklam Danışmanlığı
Semrehberi İnternet Reklam Danışmanlığı Reklam Alanı
ADWORDS UZMANI,SEO UZMANI, SOSYAL MEDYA UZMANI, ADWORDS REKLAM

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Oca - 11 - 2012
Yazar: Serkan OKTAY

Google Analytics İpuçları

Google Analytics

Google Analytics Nedir?

Google analytics kısaca sitenizi ziyaret eden kullancıların sitenize nasıl eriştiği ve hangi sayfaları dolaştığını gösterir bir analiz aracıdır. 500 sayfaya kadar ücretsiz olan bu araç, bu haliyle profesyonel kullanıcılar hariç bir çok webmaster’ın ihtiyacını fazlasıyla karşılar.
Yapmanız gereken tek şey ücretsiz olarak üye olmak ve size özel oluşturulan kodu sitenizde uygun bir yere yerleştirmek! Dilerseniz ipuçlarından önce bir kaç ana başlığa değinelim:

Google Analytics kullanmaya başlayabilmek için öncelikle yapmanız gereken 2 işlem bulunmaktadır. Bunlar;

  • Eğer yok ise siteniz için bir Google Analytics hesabı tanımlamanız gerekmektedir. Eğer mevcut bir Google Analytics hesabınız var ise gmail e-posta hesabınızın Google Analytics hesabı için kullanıcı olarak tanımlanması gerekmektedir.
  • Google Analytics hesabı oluşturduktan sonra Google size bir kod verir ve bu kodu sitenize yerleştirmek gerekmektedir.

Eğer bu işlemleri yaptıysanız Google Analytics kullanmaya başlamaya hazırsınız demektir. Bu işlemleri henüz gerçekleştirmediyseniz bu konuda bizden destek alabilirsiniz.

Google Analytics çok kapsamlı ve detaylı bir yazılımdır. Bir çok özelliği bulunmaktadır. Aşağıda Google Analytics kullanımı ile ilgili temel bilgiler yer almaktadır.

Analytics kullanımına başlamak için http://www.google.com/analytics sayfasına girilir.

Açılan sayfada sağ taraftaki mavi analytics erişimi butonuna tıklanır. (aşağıdaki resimde kırmızıyla işaretli olan buton)

Daha sonra eğer daha önce gmail girişi yapmadıysanız sağ tarafta google hesabı giriş bölümü yer alır bu kısımdan gmail eposta adresini ve şifrenizi yapmanız gerekmektedir.

Giriş yaptıktan sonra karşınıza hesap listesi diye bir alan gelecektir. Bu alandan hesabınızın üstüne tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza web sitesi profilleri diye ikinci bir liste daha gelecek. Bu kısımdan raporu görüntüle bağlantısına tıklamanız gerekiyor.

Raporu görüntüle bağlantısınada bastıktan sonra karşınıza istatistikleri görebileceğiniz analytics ekranı gelir.(Aşağıdaki görselde görebilirsiniz.)

Sağ üstteki tarih seçimi bölümünden istatistik almak istediğiniz başlangıç ve bitiş tarihlerini değiştirebilirsiniz. Hiç bir değişiklik yapmassanız otomatik olarak son 30 günlük istatistikleri görüntülersiniz.

Bu ekranda en üstteki grafik günlere göre ziyaretçi istatistiklerini gösterir.

Hemen altındaki site kullanımı alanında çeşitli bilgiler yer almaktadır. Bunlar;

  • Ziyaret sayısı: İlgili tarih aralığında sitenizi ziyaret eden toplam ziyaretçi sayısıdır.
  • Sayfa Görüntüleme Sayısı: İlgili tarih aralığında sitenizi ziyaret edenlerin görüntüledikleri toplam sayfa sayısıdır.
  • Sayfa/Ziyaret: Ziyaretçilerin ortalama ziyaret ettikleri sayfa sayısıdır.
  • Hemen çıkma oranı: Sitenize gelen ziyaretçilerde ilk sayfadan sonra sitenizi terk edenlerin toplam ziyaretçilere oranıdır.
  • Sitede geçirilen ortalam süre: Sitenize gelen ziyaretçilerin sitede ortalama geçirdiklier süredir.
  • Yeni ziyaretler: Sitenize gelen ziyaretçilerden siteye ilk kez giriş yapanların toplam ziyaretçilere oranıdır.

Bu bilgilerin altında harita yerleşimi diye bir alan bulunmaktadır. Buradaki raporu görüntüle bağlantısına tıkladığınızda sitenize gelen ziyaretçilerin coğrafi lokasyonlarını görebilirsiniz.

Sağ alttaki içeriğe genel bakış alanında en çok ziyaret edilen 5 sayfanızı görürsünüz tüm listeye ulaşmak için yine bu alandaki raporu görüntüle bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.

Sol alttaki trafik kaynaklarına genel bakış bölümünde ziyaretçilerin geldiği kaynakların oranlarını görürsünüz. Bunlar arama motorları, doğrudan trafik ve yönlendiren sitelerdir. Hangi kaynaktan ne oranda siteye giriş olduğunu bu kısımdan görebilirsiniz. Raporu görüntüle dediğinizde daha detaylı bir sayfaya ulaşırsınız. Açılan sayfada sol tarafta ziyaretçi kaynaklarını ve oranlarını görürken sağ tarafta sitenize arama motorlarından gelen ziyaretçilerin en çok hangi kelimeleri aratarak girdiğini görürsünüz. Her iki kısımdada raporu görüntüle diyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

SemSem Terimleri. Devamını oku ... » Rehberi

Dipnot: Analytics verilerinizde ziyaretçi sayınızı çok az miktarda görüyor olabilirsiniz. Bunun anlamı web site ziyaretçiniz az demektir. Bununla ilgili Ziyaretçi Sayısı Arttırma | Hit ArttırmaHit arttırma. Devamını oku ... » Konulu blog yazımıza mutlaka göz atmanızı ve ziyaretçi sayınızı arttırmanızı öneririz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (10 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Google Analytics Nasıl Kullanılır?, 8.0 out of 10 based on 10 ratings


Güvenlik Kodu
» Web Sitemizde Toplam 7 Kategoride
» 46 Makale ve 72 Yorum Bulunmaktadır.