Semrehberi İnternet Reklam Danışmanlığı
Semrehberi İnternet Reklam Danışmanlığı Reklam Alanı
ADWORDS UZMANI,SEO UZMANI, SOSYAL MEDYA UZMANI, ADWORDS REKLAM

Adwords Nedir

Eki - 9 - 2012
Yazar: Serkan OKTAY

Google Adwords Reklamları Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Adwords nedir ? Adwords işletme veya kuruluşların internet üzerinde online reklamlarını yapabilmesi için geliştirilmiş online reklamcılık biçimidir.Türkiye’de internet kullanıcılarının %95′i “google.com.tr ” üzerinden arama yapmaktadırlar. Bu google ve işletmeler  için bulunmaz bir fırsattır.
İşletme ve kuruluşlar sattığı ürünleri ve hizmetleri veya bu bir eğitim kurumu olup eğitim veriyor olabilir, internet üzerinde birçok şekilde reklamını ve tanıtımını yapabiliyorlar, ama bunların arasından hiç kuşkusuz google Adwords ReklamGoogle Reklam ve AdWords Reklamları. Devamını oku ... »‘ları diğerlerine göre çok popüler ve en çok kullanılanıdır. Google’ın Adwords ürünü haricinde yararlı ve ücretsiz birçok uygulalamasıda olduğundan her zaman ön plana çıkmıştır ve sürekli gelişim ve yenilikler adına çalışmalara devam ederek yaşantımıza yenilikler katmaktadır.
Günümüzde artık insanlar alışverişlerini internet üzerinden korkmadan yapabiliyor, çünkü eskiye oranla daha fazla bilinçlendiler, bir ürünü almaya karar vermeden önce  internet üzerinden bilgi ve fiyat araştırması yapıyorlar, hangi ürün yeni, hangisi revaçta yada hangi üründe % kaç indirim var, hangi firma daha ucuz fiyat veriyor  vs… bunun gibi birçok sorulara internet üzerinde yanıt arıyorlar ve elbetteki Türkiye’deki en büyük kitle arama sorgularını Google’ın Arama Motoru üzerinden gerçekleştiriyor.


İşte bu noktada Adwords reklamları ile karşılaşıyoruz, google.com.tr üzerinden bir arama sorgusu yaptığınızda Örnek resimdeki gibi karşımıza arama sonuçları çıkmaktadır, burda sarı çizgi ile çizilmiş alanın içerisindeki sonuçlar Adwords Sponsor Reklamları‘dır.
Google Adwords Nedir ?

Resimde görüldüğü üzere Sorgu olarak SPOR AYAKKABI araması yapılmış ve reklamlar sonuçlarda turuncu renkli alanda 3 ayrı firma ve sağ bölümde de alt ata sıralanmış olarak görülmektedir. Google Reklamlarında sıralama  Turuncu alanda 3 reklam 1.2.3.cü olarak sıralanmış ve sağdaki bölmeden 4.5.6.7.8.9.10 ve 11.ci olarak görüntülenmiştir. Herşey buraya kadar gayet basit görünsede arama yapan kişilerin görmediği ve bu reklamlar buraya yerleşmeden hangi kriterlerden geçerek buraya geldikleri ve sıralamadaki yerlerini nasıl aldıkları ?
Google’ın belli bir algoritmaya göre sıralandırma yaparak reklamları yerleştirmiş olması ve reklam verenler arasında bir rekabet ortamı olması reklam bütçelerini ve kampayalarını en iyi şekilde yapılandırarak kullanan reklam verenlerin sıralamada üst yerlerde alması bunun en basit cevabıdır.  Herhangi bir kişi kurum veya kuruluş yada işletme bir ürününü veya hizmetini adwords’un online reklamları sayesinde çok rahat bir şekilde hedeflediği pazardaki kitlelere pazarlayabilir. Adwords reklamlarında kampanyalar oluşturarak yer ve bölge, dil ve saat, çalışma gününü seçebiliyoruz,  hangi anahtar kelimelerle aramalarda görünebileceğimizi ve hangi kelimeye 1 Tıklama Başına Maksimum kaç TL. ödeyeceğimizi yine kendimiz belirliyebiliryoruz.
Adwords hesabımızı açtıktan sonra ilk reklamımızı vermek için Günlük Reklam bütçesi belirlememiz gerekiyor. Örneğin Günlük 20TL bütçe ayırdğımızı varsayalım. Tabiki buda aylık 20X30=600TL ye denk gelecektir.
Adwords hesaplarında her kampanya için ayrı bütçe verebiliyoruz. örneğin firmamızın günlük 50TL reklam bütçesi varsa Adwords’te buna 25TL’lik  iki ayrı kampanya hazırlayabiliriz.
Google Reklamlarının çeşitleri vardır,
Google AramaGoogle Arama Terimleri ve Detaylı Arama. Devamını oku ... » Ağı Reklamları (Sadece aramalar için sonuçlarda görünür) Tıklama Başına Maliyet (TBM) ile ücretlendirilir.
Google Görüntülü Reklamlar (Display Reklam) ise Websitelerine reklam alan web site sahiplerinin belirledikleri alanlarda reklam veren kişilerin reklamları gösterilir. Bunlar resim, flash reklam ve Video reklamlardır. Bu reklam alanlarında metin reklamlarda gösterilebilir. Tıklama Başına Maliyet (TBM) ve Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM) olarak iki ayrı türde ücretlendirilirler.

Bir kullanıcı google üzerinde arama yapar ve eğer çıkan sonuçlarda sizin reklamlarınızı görürse bir ücret ödemezsiniz.  Kişinin reklamınıza tıkladıktan ve sitenize girdikten sonra bir ücretlendirme yapar.

BGBM ile verilen bir görüntülü reklamda ise o reklam 1000 defa  görüntülenmesinden sonra ücret ödenir.

Faturalandırma
Google hesabınıza kredi kartınızla otomatik ödeme seçeneği yaparsanız, önce harcar sonra ödersiniz, tabikide ön ödeme şeklinde ödeme biçimide var. Adwords’te yaptğınız harcamaların faturasını fatura bölümünden online olarak yazıcıdan yazdırabilir ve Firmanız için gider gösterebilirsiniz, faturada toplam fiyata KDV dahildir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Adwords Nedir, 9.5 out of 10 based on 2 ratings


Güvenlik Kodu
» Web Sitemizde Toplam 7 Kategoride
» 46 Makale ve 75 Yorum Bulunmaktadır.